gohome
tytul: Żarówkowi ściemniacze!tytul:  Eko Strefa na Wyspie Słodowej we Wrocławiutytul: 20 tysięcy telefonów na 20te Sprzątanie Światatytul: PSZOK – czyli gdzie możesz pozbyć się problematycznych odpadów komunalnych?tytul: Wystawa *Zbieraj elektrośmieci* - gdzie byliśmy?tytul: Elektrozbiórka w ramach Drugich Wrocławskich Dni Elektrorecyklingutytul: Wystawa *Zbieraj Elektrośmieci* we Wrocławiutytul: Elektrosmieci.pl - elektryzujący serwis śmieciowy

Ustawa śmieciowa: odzyskujemy znacznie więcej surowców wtórnych

2013-09-12

Już widać, że ustawa śmieciowa pozwala odzyskać znacznie więcej surowców wtórnych. Do skupu coraz częściej trafiają także elektrośmieci, które są cennym źródłem drogich metali.

Już dwa miesiące obowiązuje nowy system gospodarowania odpadami. Choć w wielu miejscach początki były trudne. Nieobeszło się bez skarg na śmieci zalegające w altankach śmietnikowych, brak worków czy pojemników. Zdaniem Jakuba Tyczkowskiego z organizacji odzysku Rekopol segregacja odpadów znacznie wzrosła. - Wzrost surowców wtórnych odzyskanych ze śmieci w lipcu wyniósł 20 do 30 proc. w porównaniu do wcześniejszych miesięcy. To jest wielki sukces – ocenia specjalista.

Polacy znacznie ograniczyli wywóz odpadów na dzikie wysypiska. - Szacuje się, że w Polsce gdzieś ginęło 1,5 do 2 miliona ton odpadów komunalnych. Po zmianie każdy mieszkaniec i tak musi zapłacić. To sprawia, że przestało się opłacać wywozić śmiecie w niedozwolone miejsca – mówi Tyczkowski.

Nowy system sprawdza się także w przypadku zbiórki elektrośmieci czyli m.in. lodówek, pralek czy odkurzaczy. Ich zbiórka także mocno wzrosła. - Elektrośmieci zbiera się w Polsce około 150 tys. ton. Ta wartość sukcesywnie rośnie. Naszym unijnym celem jest 4 kg na jednego mieszkańca. W tym roku mamy szanse tą wartość osiągnąć – prognozuje Wojciech Konecki ze związku pracodawców AGD. - Zużyty sprzęt elektroniczny to nie są tylko odpady, ale także źródło cennego surowca. To tak, jak byśmy mieli dodatkowe kopalnie drogich surowców w naszym kraju.
 

źródło: www.polskieradio.pl


miniaturaminiatura
miniaturaminiaturaminiatura
miniaturaminiatura